NIOYΚΑΣΤΛ - ΛΙΝΤΣ 1-1 «Χ»αλάστηκαν και οι δύο /

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ - ΜΕΤΣ 3-0 Υπόθεση ενός ημιχρόνου με Ντιαλό... φωτιά /

ΣΑΣΟΥΟΛΟ - ΤΟΡΙΝΟ 0-1 «Απόδραση» με Πιάτσα στο φινάλε /

ΧΑΝΤΜΠΟΛ Η Ιαπωνία κέριδσε την Παλαιστίνη 56-1 /

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 3-1 Στον τελικό των «Λεωνιδείων» οι «πράσινες» /

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Τα «κλειδιά» της νίκης και η παρέμβαση Μαρτίνς /

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΓΚΡΟΙΤΕΡ ΦΙΡΤ 2-1 Δεύτερη νίκη για Βερολίνο - σερί από ήττες για την ομάδα του Λάιτλ /

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Εύκολη νίκη Ολυμπιακού επί της Νίκης Λευκάδας /

DAVIS CUP Χωρίς Στέφανο αλλά με Πέτρο Τσιτσιπά το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου /

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ Στον τελικό η Εθνική Εφήβων με νίκη επί της Ισπανίας με 11-8

Πρόγραμμα TV

Ροή Ειδήσεων Top Clubs Top Leagues Sport Lifestyle Blogs Podcasts Long Forms Auto Moto Bet Πρόγραμμα TV Πρωτοσέλιδα Ποδόσφαιρο Μπάσκετ Σπορ

Τρίτη 10 Αυγούστου

48' Σεμέδο (αυτ.)
57' Σωτηρίου (πεν.)

UEFA Champions League
Τρίτος προκριματικός γύρος (επαναληπτικός αγώνας)
Ludogorets Arena

2-2

31' Εμβιλά
68' Ελ Αραμπί (πεν.)

23:56

Σας ευχαριστούμε που ήσασταν και σήμερα μαζί μας. Μείνετε στο sportday.gr για όλο το τρίτο ημίχρονο του παιχνιδιού του Ολυμπιακού

23:52

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

Όταν παίζεις στο Τσάμπιονς Λιγκ τέτοια λάθη σαν αυτά που έκανε απόψε ο Ολυμπιακός απαγορεύονται. Η ομάδα δεν ήταν έτοιμη για την περίσταση και μένει εκτός συνέχειας στην διοργάνωση. Είναι ένας σκληρός αποκλεισμός, ωστόσο ίσως στη συνέχεια να αποδειχτεί καλύτερο για τους "ερυθρόλευκους" το να παίζουν με πιο βατούς αντιπάλους στην Ευρώπη.

23:50

Η Λουντογκόρετς θα αποκλείσει τον Ολυμπιακό (3-3 συνολικά, 4-1 στα πέναλτι) και θα αντιμετωπίσει -λογικά- την Μάλμε στα playoff του Champions League. Ο Ολυμπιακός θα παίξει στα playoff του Europa League με αντίπαλο τη Σλόβαν Μπρατισλάβας

23:48

4-1

Ο Σισίνιο ευστοχεί και το παιχνίδι τελειώνει, η Λουντογκόρετς παίρνει την πρόκριση

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ

Ο Χασάν χάνει και το δεύτερο πέναλτι του Ολυμπιακού, παραμένει το 2-0 για τη Λουντογκόρετς

ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

Λουντογκόρετς και Ολυμπιακός έμειναν στο 2-2 μετά από 120 λεπτά. Η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι

23:35

Μπήκαμε στα 2 λεπτά των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης

23:33

119' Ένα σουτ του Σωτηρίου περνάει χωρίς να απειλήσει. Ο Λαλά παίρνει τη θέση του Ανδρούτσου που αποχωρεί με κράμπες

23:32

117' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό

23:27

113' Μια κεφαλιά του Σισίνιο δεν ανησυχεί τον Τζολάκη

VIDEO HIGHLIGHTS

ΤΑ ΕΚΑΝΕ... ΜΑΝΤΑΡΑ Ο ΓΚΡΙΝΦΙΛΝΤ

23:21

ΑΛΛΑΓΕΣ

106' Ο Χασάν αντί του Ελ Αραμπί για τον Ολυμπιακό, ο Σισίνιο αντί του Κάουλι Σόουζα και ο Γιάνκοφ αντί του Ικοκό για τους Βούλγαρους

ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ

23:18

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

Συμπληρώσαμε 105 λεπτά στην αναμέτρηση, παραμένει το 2-2

23:18

15 λεπτά ακόμα και είναι πολύ πιθανό ο Ολυμπιακός να παίξει πρόκριση στα πέναλτι για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή του ιστορία.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΜΠΑ

23:15

103' Γεμάτη η περιοχή του Ολυμπιακού, με τον Σαντάνα να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Τζολάκης μπλοκάρει

23:13

101' Δοκιμάζει ξανά τα πόδια του ο Σαντάνα εκτός περιοχής, με καλύτερες προϋποθέσεις αυτήν τη φορά, η μπάλα περνάει και πάλι άουτ

23:10

99' Σουτ του Σαντάνα από μακριά, πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη

23:05

ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

94' Στη θέση του Σα περνάει ο Ροτάριου

23:02

ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

91' Οι δύο ομάδες θα λύσουν στην παράταση, που μόλις ξεκίνησε, τις διαφορές τους. Στη θέση του Εμβιλά περνάει ο Κούντε για τον Ολυμπιακό

22:56

ΤΕΛΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ: ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2

Τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 2-1, ισοφάρισε υπό καταρρακτώδη βροχή σε 2-2 και έμεινε με 10 παίχτες μετά την αποβολή του Μπα. Το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση.

22:55

95' Σουτ το Σισέ από πολύ μακριά, μπλοκάρει ο Κάκλινα

ΤΟ 2-2 ΜΕ ΤΟΝ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ

22:50

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

90' Ο επιπλέον χρόνος θα είναι 6 λεπτά, πιέζει η Λουντογκόρετς. Με το 2-2 το παιχνίδι πηγαίνει στην παράταση

22:49

Μόνο ο Μπα δεν είχε κάνει λάθος από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και το έκανε και αυτός. Εντελώς αχρείαστο μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου και δεύτερη κίτρινη για τον Σενεγαλέζο στόπερ. Παρά την αποβολή, ο Μαρτίνς διατηρεί την τριάδα στην άμυνα, θυσιάζοντας τον Μασούρα. Επιλογή για να προστατεύσει όσο μπορεί την εύθραυστη απόψε άμυνα του.

22:48

ΑΛΛΑΓΕΣ

88' Στη θέση του Μπαντζί ο Σαντάνα για τη Λουντογκόρετς. Ο Πέδρο Μαρτίνς κάνει και αυτός αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Μασούρα ο Σισέ

22:47

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΟΜΟΓΛΟΥ

Η κίτρινη κάρτα και η αποβολή στον Μπα ήταν ότι πιο προβλέψιμο στο παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο! Αυτό το παιδί έχει τόσα προσόντα, αλλά δεν έχει το μυαλό να ελέγξει τη δύναμη του. Δεν γίνεται να δέχεσαι κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου, όταν ξέρεις ότι κουβαλάς από το πρώτο ημίχρονο κίτρινη...

ΤΟ 2-1 ΤΗΣ ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

22:45

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

86' Σε ένα αχρείαστο μαρκάρισμα που έκανε στο κέντρο του γηπέδου, ο Μπα παίρνει δεύτερη κίτρινη και αποβάλλεται

22:42

ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ

82' Ο Ρέαμπτσουκ σταματάει την αντεπίθεση της Λουντογκόρετς και βλέπει την κίτρινη κάρτα

22:41

82' Ένα μακρινό σουτ του Μασούρα, η μπάλα απομακρύνεται σε κόρνερ. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

22:39

Το πέναλτι του Ολυμπιακού δεν το κερδίζει ο Ελ Αραμπί, αλλά ο Εμβιλά που με τις διαμαρτυρίες του προκαλεί την κουβέντα μεταξύ διαιτητή και βοηθού. Ωστόσο, τα λάθη στην άμυνα των "ερυθρόλευκων" συνεχίζονται με τον Τζολάκη να ξελασπώνει τους ερυθρόλευκους σε δύο περιπτώσεις.

22:38

78' Ο Ντεσπότοφ πάτησε περιοχή και σούταρε, σε κόρνερ ο Τζολάκης

22:34

74' Τεράστια επέμβαση του Τζολάκη στο σουτ του Σωτηρίου από τη μικρή περιοχή. Ο Ντεσπότοφ αστοχεί σε δεύτερο χρόνο

22:28

ΚΙΤΡΙΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

67' Ο Βερντόν είδε κίτρινη από τον Γκρίνφιλντ, που τα έκανε μαντάρα αφού στην αρχή τον απέβαλε αλλά εν τέλει πήρε πίσω την κόκκινη κάρτα

22:27

ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

67' Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει με το πέναλτι του Ελ Αραμπί σε 2-2

22:24

ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

65' Έξω ο Βρουσάι μέσα ο Βαλμπουενά

22:22

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

61' Κερδίζει πέναλτι μετά από... πολλή καθυστέρηση ο Ολυμπιακός για μαρκάρισμα στον Ελ Αραμπί

22:20

Ανεπίτρεπτο το λάθος του Ανδρούτσου στο πέναλτι. Καθυστερεί πάρα πολύ να καθαρίσει τη φάση και στο τέλος βρίσκει και τον αντίπαλο του. Πλέον, είναι ο Ολυμπιακός αυτός που πρέπει να πάρει ρίσκα. Δύο σοβαρά λάθη στην ερυθρόλευκη άμυνα μέσα σε 8 λεπτά και το ματς γύρισε.

ΤΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΕΜΕΔΟ

22:19

59' Κεφαλιά του Σεμέδο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βρουσάι, δεν προλαβαίνει να βάλει το πόδι του ο Εμβιλά

22:17

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

57' Ο Σωτηρίου ευστοχεί και η Λουντογκόρετς κάνει το 2-1

22:16

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

56' Πέναλτι που κάνει ο Ανδρούτσος, αφού ο Ντεσπότοφ προλαβαίνει να τσιμπήσει την μπάλα

22:14

54' Στη θέση του Μπουχαλάκη ο Παπασταθόπουλος. Με τριάδα στην άμυνα πλέον ο Ολυμπιακός

22:13

Για την κλάση του Σεμέδο είναι φθηνό αυτογκόλ. Η κεφαλιά του Σωτηρίου είναι μεν από κοντινή απόσταση αλλά όχι εξ επαφής, έχω την αίσθηση ότι ο Πορτογάλος στόπερ έχει το χρόνο να ενεργήσει και να αντιδράσει πολύ καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση πολύ άσχημη τροπή στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό.

22:12

Λάθος του Σεμέδο και όλα πάλι ξεκινούν από την αρχή. Η μπάλα δεν κοντράρει στον Πορτογάλο, αλλά βάζει ο ίδιος το πόδι του λάθος και την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

22:10

50' Από το πουθενά ο Ελ Αραμπί πήγε να βγει πρώτος σε μία φάση, χωρίς να καταφέρει να γίνει απειλητικός

22:08

48' Αυτογκόλ από τον Σεμέδο στην προσπάθειά του να διώξει. Ισοφαρίζει σε 1-1 η Λουντογκόρετς

22:05

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Εκκίνηση στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμά του και να σφραγίσει την πρόκριση

22:02

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΖΙΑΣ

Καλό πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ελέγχει τον αγώνα. Αν αποφύγει επιπολαιότητες στην άμυνα τότε θα περάσει εύκολα ή δύσκολα.

ΣΤΑΘΕΡΑ Ο ΤΖΟΛΑΚΗΣ - ΤΟ ΤΑΚΛΙΝ ΤΟΥ ΜΠΑ

21:50

ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΟΜΗΤΣΑΡΗΣ

Φαντάζομαι, λίγο-πολύ, ο Μαρτίνς κάπως έτσι το είχε σχεδιάσει τακτικά το ματς. Πιθανώς θα ήθελε να δει καλύτερη απόδοση από κάποιους παίκτες αλλά... Το θέμα είναι να παραμείνει ψύχραιμος και ασφαλής πίσω ο Ολυμπιακός και στο β' ημίχρονο.

21:48

HΜΙΧΡΟΝΟ: ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Εμβιλά από το 31ο λεπτό. Μένει να κρατήσει αυτό το αποτέλεσμα και να βρεθεί στα playoff του Champions League.

21:47

Ο Μπα έχει επιχειρήσει δύο απίθανα τάκλιν σε Σωτηρίου, Ντεσπότοφ, αλλά πρέπει να... χαλαρώσει λίγο, γιατί παίζει με την αδρεναλίνη στα ύψη και έχοντας ήδη κίτρινη κάρτα πρέπει να προσέξει πάρα πολύ για να μην αφήσει τον Ολυμπιακό με δέκα παίκτες.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΕΜΒΙΛΑ

21:43

42' Ο Ντεσπότοφ μπήκε στην περιοχη αλλά ο Μπα με φανταστικό τάκλιν τον προλαβαίνει πριν εκτελέσει

Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ

21:41

Ασύλληπτο τάκλιν του Μπα πάνω στον Σωτηρίου πριν από δύο λεπτά που έσωσε σχεδόν βέβαιο γκολ! Κατανοητό να μένουμε περισσότερο μόνο στα γκολ ή τις ασίστ, αλλά αμυντικές ενέργειες σαν αυτή αξίζει να επισημαίνονται γιατί πολλές φορές καθορίζουν τη μοίρα των αγώνων.

21:40

39' Ένα σουτ του Νεντιάλκοφ, δεν ανησυχεί ο Τζολάκης

21:38

37' Ο Μπα με εξαιρετικό τάκλιν σώζει τον Ολυμπιακό πριν γίνουν απειλητικοί οι γηπεδούχοι

Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΕΙΛΗ ΤΗΣ ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

21:35

Πολύ όμορφο γκολ που έχει την υπογραφή δύο εκ των πολυτιμότερων της περσινής σεζόν και ήρθε ως αποτέλεσμα ενός πενταλέπτου πίεσης του Ολυμπιακού. Τώρα οι "ερυθρόλευκοι" μπορούν να γυρίσουν μερικά μέτρα πιο πίσω στο γήπεδο και να τελειώσουν την πρόκριση στο ανοιχτό γήπεδο.

21:34

33' Ο Ουσεϊνού Μπα παίρνει κάρτα για μαρκάρισμα εκτός περιοχής

21:34

Φαίνεται ότι ο Γιώργος Μασούρας έχει... δάσκαλο τον Ματιέ Βαλμπουενά. Την τεχνική του στην ασίστ που σερβίρισε στον Εμβιλά, θα τη ζήλευε και ο Γάλλος. Ο δε σκόρερ εκτέλεσε ως άλλος... Ελ Αραμπί, πάνω στην κίνηση!

21:32

ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

31' Ο Εμβιλά μετά τη σέντρα του Μασούρα έρχεται ως τρέιλερ και εκτελεί για το 1-0 του Ολυμπιακού

21:31

30' Κερδίζει νέο κόρνερ ο Ολυμπιακός με το σουτ του Μπουχαλάκη που κόντραρε

21:30

29' Ο Ελ Αραμπί έπαιξε με πλάτη, γύρισε και σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει κόρνερ. Πρώτη απειλή για τον Ολυμπιακό

21:28

ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

27' Κίτρινη στον Μπατζί για πάτημα στον Βρουσάι

21:24

Όπως και στο πρώτο ματς, έτσι και απόψε, επιβάλλεται να δώσουν περισσότερα οι κεντρικοί χαφ του Ολυμπιακού στο κράτημα μπάλας και στο «χτίσιμο» επιθέσεων.

21:23

Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο και ο Ολυμπιακός ακόμα δεν έχει απειλήσει. Είναι μεν προσεκτικός στην πίσω, αλλά πρέπει να πάρει περισσότερα πράγματα από τους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στα "φτερά".

21:22

Όπως συνέβη και στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου αγώνα, οι Βούλγαροι κερδίζουν μέχρι στιγμής κατά κράτος τη μάχη στη μεσαία γραμμή, με Καμαρά, Μπουχαλάκη κατά πρώτο λόγο να είναι ακόμη μακριά από τα γνωστά τους στάνταρντς.

21:21

20' Η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Ικοκό, που σούταρε ψηλά άουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής

21:19

18' Ένα σουτ του Κάουλι Σόουζα από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ

21:09

Τρίτο φθηνό λάθος των αμυντικών του Ολυμπιακού σε μόλις οκτώ λεπτά αγώνα, δεν το λες και το πιο ενθαρρυντικό σημάδι για τους πρωταθλητές Ελλάδος. Χρειάζεται μεγαλύτερη ηρεμία και καθαρό μυαλό στα μετόπισθεν, ειδικά σε εύκολες φάσεις.

21:09

7' Μία κακή επιστροφή του Μπα στον Τζολάκη, ο δεύτερος διώχνει με υπερένταση για να φύγει ο κίνδυνος από την περιοχή του Ολυμπιακού

21:01

ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1' Στη σέντρα η Λουντογκόρετς, ξεκινάει το παιχνίδι

20:58

Κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

20:47

Θυμίζουμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Κάλινα, Ικοκό, Πλάστουν, Βέρντον, Νελντιάλκοφ, Μπάντζι, Γκονσάλβες, Τζόσουε Σα, Ντεσπόντοφ, Σόουζα, Σωτηρίου, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βρουσάι, Μασούρας, Ελ Αραμπί

20:40

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ισραηλινός Όρελ Γκρίνφιλντ

20:33

Νομίζω πάντως ότι τρία είναι τα πρόσωπα - κλειδιά που θα κρίνουν το ισοζύγιο της πρόκρισης από την ερυθρόλευκη πλευρά της ζυγαριάς. Ο Τζολάκης, ο οποίος θα πρέπει να εμφανιστεί πιο ήρεμος καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, ο Εμβιλά (αν είναι καλά, θα αλλάξει όλες τις ισορροπίες στη μεσαία γραμμή) και πάνω απ' όλους ο Ελ Αραμπί. Αν βρεθούν στα πόδια του Μαροκινού οι ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν στα προηγούμενα παιχνίδια στον Χασάν, δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρει γκολ ο Ολυμπιακός...

ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

20:25

Η Λουντογκόρετς ανακοίνωσε sold out με 5.000 εισιτήρια να έχουν διατεθεί, καθώς στη «Huvepharma Arena» η πληρότητα φτάνει έως το 50%, ένεκα των περιορισμών του κορωνοϊού.

20:19

Ο Μπουχαλάκης μέχρι και την περασμένη Παρασκευή φαινόταν ότι δύσκολα θα ήταν στο αρχικό σχήμα λόγω της απουσίας του από προπονήσεις αρκετών ημερών. Κατά πως φαίνεται έκανε σημαντικά βήματα προόδου και γι' αυτό ο Μαρτίνς τον βάζει στην 11άδα. Είναι σημαντικό ο έμπειρος αρχηγός του Ολυμπιακού να είναι σε καλή κατάσταση και να λειτουργήσει αρμονικά με Εμβιλά και Καμαρά.

20:17

Καλησπέρα. Η απουσία του Βαλμπουενά από το αρχικό σχήμα δεν αποτελεί έκπληξη αφού στις προπονήσεις των προηγούμενων ημερών ο Μαρτίνς έδειχνε ότι θέλει να κρατήσει τον Γάλλο εκτός ως μια έμπειρη και ποιοτική «ένεση» κατά τη διάρκεια του ματς. Τον Βρουσάι ομολογώ ότι δεν περίμενα στην 11άδα σε αντίθεση με τον Αγκιμπού που είχε βάλει σε σκέψεις τον προπονητή του και φαινόταν ότι θα πάρει θέση βασικού.

20:15

Θυμίζουμε πως αν ο Ολυμπιακός υπερκεράσει το εμπόδιο της Λουντογκόρετς, στα playoff του Champions League θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ρέιντζερς ή Μάλμε. Οι Σκωτσέζοι του Στίβεν Τζέραρντ υποδέχονται (στις 22:00) τους Σουηδούς, με σκοπό να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-1 από την πρώτη αναμέτρηση.

20:11

Ο Πέδρο Μαρτίνς μίλησε στη χθεσινή συνέντευξη τύπου για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στις προπονήσεις ελέω των πυρκαγιών που έχουν ξεσπάσει στη χώρα μας. «Όχι η ομάδα δεν πρόκειται να επηρεαστεί ψυχολογικά ή σωματικά. Απόλυτα και τέλεια προετοιμασμένοι είμαστε. Ήταν φυσικό επακόλουθο η μείωση των προπονήσεων. Αλλά δεν έχει καμία σημασία με τον βαθμό ετοιμότητάς μας, η ομάδα θα πάει στον αγώνα απόλυτα προετοιμασμένη».

20:06

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό βρίσκεται και ο Ονιεκούρου, μαζί με τους Βατσλίκ, Χασάν, Παπασταθόπουλο, Κουντέ, Αγκιμπού Καμαρά, Μάρκοβιτς, Λαλά, Βαλμπουενά, Σισέ, Σουρλή και Ραντζέλοβιτς.

20:04

Τρεις παρατηρήσεις για την ενδεκάδα του Μαρτίνς: 1) Μια ακόμη ένδειξη απόλυτης εμπιστοσύνης στο πρόσωπο του Κωνσταντίνου Τζολάκη, αλλά και μια ακόμη απόδειξη του ρόλου για τον οποίο προορίζει ο Πορτογάλος τεχνικός τον Έλληνα τερματοφύλακα. 2) Επιλογή της τριάδας των χαφ με γνώμονα τη «χημεία» και την εμπειρία της. 3) Ανάγκη για μεγαλύτερη πίεση και ταχύτητα κοντά στην περιοχή της Λουντογκόρετς με την επιλογή Βρουσάι αντί Βαλμπουενά. Ενδεχομένως μάλιστα ο Μαρτίνς να επιλέγει να έχει στο γήπεδο έναν φρέσκο Βαλμπουενά στο δεύτερο ημίχρονο, αντί για το πρώτο.

20:03

Καλησπέρα και από μένα. Καθόλου απλή η αποψινή απόστολή για τον Ολυμπιακό που χρειάζεται μια πολύ καλύτερη εμφάνιση από αυτή που έκανε στο πρώτο ματς για να προκριθεί. Έκπληξη με Βρουσάι αντί Βαλμπουένα από Μαρτίνς που δίνει ξανά ψήφο εμπιστοσύνης στον νεαρό Τζολάκη.

20:02

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στη ρεβάνς του 1-1 από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Η Λουντογκόρετς προηγήθηκε στο 50ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπότοφ, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 87' χάρη σε γκολ του Αγκιμπού Καμαρά. Υπενθυμίζουμε πως δεν ισχύει, από φέτος, ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

20:00

Καλησπέρα κι από μένα σε μια εξαιρετικά σημαντική βραδιά για τον Ολυμπιακό που - να μην ξεχνιόμαστε - μπορεί να του εξασφαλίσει μίνιμουμ θέση στους ομίλους του Europa League και φυσικά να τον διατηρήσει ζωντανό στη μάχη για μια ακόμη παρουσία στους ομίλους του Champions League.